ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
طرح سلامت دهان و دندان

طرح سلامت دهان و دندان - پوسيدگي و خرابی دندانها از شايع ترين بيماريهای مزمن كودكي و نوجواني است

طبق آخرين تحقیقات هر كودك 6 ساله ايراني در بدو ورود به مدرسه داراي 5 دندان شيري پوسيده است و از سن 6 تا 12 سالگي نيز ميزان پوسيدگي دندانهاي دائمي روند افزایش دارد

بهترین زمان برای کنترل پوسیدگی و خرابی دندانها در سن کودکی و مدارس ابتدایی نیز از بهترین مکانهای انجام این کار است .

درخبرها آمده است طرح ارتقای سلامت دهان و دندان برای دانش‌آموزان مقطع ابتدایی در سراسر کشور اجرا می شود

این مقطع شامل ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دانش آموز است که این طرح برای تمامی آنان به اجرا در خواهد آمد

بخشهای اصلی این  طرح شامل 3 قسمت است  آموزش - پیشگیری   درمان

طرح سلامت دهان و دندان - در قسمت پیشگیری، وارنیش فلورایدتراپی برای همه دانش‌آموزان، به عنوان مهم‌ترین اقدام محسوب می گردد.

فلوراید به عنوان مهمترین ماده برای جلوگیری و به تاخیر انداختن پوسیدگی دندانها نامیده میشود

تحقیقات نشان میدهد که ، وارنیش فلورایدتراپی حدود ۲۵ تا ۴۵ درصد خرابی و پوسیدگی دندان را کم می کند. تحقیقات انجام گرفته در کشور نشان میدهد  که در کودکان ۱۲سال  به طور میانگین دو دندان پوسیده ، کشیده شده یا ترمیم شده هست که با اجرای این طرح ، می‌توان در مدت 6 سال ، این مقدار را به یک دندان آسیب‌ دیده کاهش داد.

قسمت  اول طرح  وارنیش فلورایدتراپی در آبان و آذرماه امسال و قسمت دوم طرح در فروردین و اردیبهشت ماه سال آینده اجرا خواهد شد.
کارشناس بخش انجام وارنیش تراپی می گوید: نباید فراموش کنید اکثر عوامل ایجاد خرابی و پوسیدگی دندانها  در کودکان به علت تغذیه نادرست ایجاد می‌شود که شامل خوردن فراوان میان وعده های  شیرین و چسبنده و مسواک نزدن دندان‌ها بعد از خوردن مواذ غذایی می‌شود.

بهداشت نامناسب فردی در منزل یعنی مسواک نزدن صحیح و استفاده نکردن از نخ دندان در کنار عوامل تغذیه‌ای منجر به ایجاد پوسیدگی دندان از کودکی تا بزرگسالی می‌شود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید